Silicon Labs C8051F960-B-GQ
| Manufacturer: | Silicon Labs |
|---|---|
| MFG Part #: | C8051F960-B-GQ |
| Part #: | C8051F960-B-GQ |
| Availability: |
139 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
8-bit Microcontrollers - MCU 8051 25 MHz 64 kB LP 8-bit MCU
Specifications
| ADC Resolution | 10 bit/12 bit |
|---|---|
| Core | 8051 |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Data RAM Size | 8.25 kB |
| Data RAM Type | RAM |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Maximum Clock Frequency | 25 MHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of ADC Channels | 16 Channel |
| Number of I/Os | 57 I/O |
| Number of Timers/Counters | 4 Timer |
| Package / Case | TQFP-80 |
| Processor Series | C8051F96x |
| Program Memory Size | 128 kB |
| Program Memory Type | Flash |
| Series | C8051F960 |
| Standard Pack Qty | 595 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Supply Voltage - Max | 3.8 V |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $23.41 | $23.41 |
| 10 | $18.31 | $183.10 |
| 25 | $17.49 | $437.25 |
| 100 | $15.64 | $1,564.00 |
| 250 | $14.92 | $3,730.00 |
| 595 | $14.20 | $8,449.00 |