Silicon Labs C8051F581-IM
| Manufacturer: | Silicon Labs |
|---|---|
| MFG Part #: | C8051F581-IM |
| Part #: | C8051F581-IM |
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
8-bit Microcontrollers - MCU 8051 50 MHz 128 kB 5 V 8-bit MCU
Specifications
| ADC Resolution | 12 bit |
|---|---|
| Core | 8051 |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | KR |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Data RAM Size | 8.25 kB |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Maximum Clock Frequency | 50 MHz |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of ADC Channels | 32 Channel |
| Number of I/Os | 40 I/O |
| Number of Timers/Counters | 6 Timer |
| Package / Case | QFN-48 |
| Processor Series | C8051 |
| Program Memory Size | 128 kB |
| Program Memory Type | Flash |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Series | C8051F581 |
| Standard Pack Qty | 903 |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V |
My Recently Viewed Products