- Home
- Products
- Passive Components
- Antennas
- AECC0502GBS-S
Abracon AECC0502GBS-S
| Manufacturer: | Abracon |
|---|---|
| MFG Part #: | AECC0502GBS-S |
| Part #: | AECC0502GBS-S |
| Availability: |
11 in stock
|
| RoHS: | RoHS Compliant |
Product Information
Antennas External Antennas Dome Connector Mount SMA Male
Specifications
| Antenna Connector Type | SMA Male |
|---|---|
| Application | M2M, Surveillance, Autonomous Driving, Fleet Management, Asset Tracking, Telematics, Smart Agricultrue, Precision Farming, Instrumentation |
| Country of Assembly | Not Available |
| Country of Diffusion | Not Available |
| Country of Origin | CN |
| Gain | 2 dBi |
| Impedance | 50 Ohms |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 55.6 mm |
| Maximum Frequency | 1.57542 GHz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mechanical Style | Whip |
| Minimum Frequency | 1.20714 GHz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | Screw Mount |
| Number of Bands | 4 Band |
| Polarization | RHCP |
| Product | Outdoor Antennas |
| Protocol - GPS, GLONASS | BEIDOU, GLONASS, GNSS, GPS |
| Protocol - Sub GHz | IoT |
| Series | AEC |
| Standard Pack Qty | 25 |
| Style | Stubby |
| Subcategory | Antennas |
| Termination Style | Connector |
| Type | Active Antenna |
| VSWR | 2 |
My Recently Viewed Products
Purchase
Pricing
| Qty. | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | $190.74 | $190.74 |
| 10 | $170.09 | $1,700.90 |
| 25 | $170.08 | $4,252.00 |